Przejdź do treści
Aktualności

Podsumowanie II edycji programu wolontariatu pracowniczego Inter Dobro

Bezpieczeństwo ruchu drogowego
Inter Dobro
Ochrona zdrowia
Rozwój kompetencji przyszłości
Troska o środowisko naturalne
Wolontariat

Program Inter Dobro – założenia

Fundacja Inter Cars wspiera rozwój i pasje swoich pracowników oraz współpracowników, a także zachęca ich do angażowania się w działania na rzecz społeczeństwa i środowiska naturalnego. W ramach programu Inter Dobro, wolontariusze realizują swoje autorskie projekty, które otrzymują granty do 10 000 zł. W drugiej edycji programu, która zakończyła się w grudniu 2023 roku, zrealizowano dziewięć ciekawych i wartościowych inicjatyw. Przedstawiamy je krótko poniżej.

Inter Las 2.0

Wolontariusze z tego projektu postanowili przyczynić się do ochrony klimatu i bioróżnorodności poprzez tworzenie nowych lasów. We współpracy z Fundacją Aeris Futuro, wybrali odpowiedni teren w Wieliszewie, gdzie posadzili 300 sadzonek dębów. Dzięki temu, stworzyli siedlisko dla wielu gatunków zwierząt i roślin, a także zredukowali emisję dwutlenku węgla. Projekt Inter Las 2.0 pokazał, że wspólna praca i zaangażowanie mogą przynieść pozytywne zmiany dla naszej planety.

 

 

Upcykling banerów 2.0 – pomagamy zwierzętom z rozmachem

Wolontariusze z tego projektu wykorzystali niepotrzebne banery reklamowe, aby uszyć z nich posłania dla zwierząt ze schronisk. W ten sposób, nie tylko ograniczyli ilość odpadów, ale także poprawili warunki życia potrzebujących psów i kotów. Wolontariusze zachęcali do przekazywania banerów, pomagali w ich zbiórce i odświeżeniu, szyciu posłań i rozwożeniu ich do schronisk. Projekt Upcykling banerów 2.0 pokazał, że z odzysku można zrobić dobro.

Młodzi eko ogrodnicy

Wolontariuszki z tego projektu zorganizowały warsztaty z cyklu “Młodzi eko ogrodnicy” dla dzieci ze Stowarzyszenia “Rodzina w drodze”, Szkoły Podstawowej w Pomiechówku oraz Szkoły Podstawowej im. Pomnik Wdzięczności w Zakroczymiu. Dzieci miały okazję stworzyć własny ekologiczny ogródek, dowiedzieć się o zasadzonych roślinach, ich zastosowaniu i znaczeniu dla środowiska. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Jabłonna, dzieci poznały także zwierzęta żyjące w lasach i zasady bezpiecznego zachowania na łonie natury. Projekt Młodzi eko ogrodnicy pokazał, że edukacja ekologiczna może być ciekawa i przyjemna.

VR ResQ

Wolontariusze z tego projektu postawili na innowacyjną formę edukacji z zakresu pierwszej pomocy. Wykorzystali technologię wirtualnej rzeczywistości (VR), aby zwiększyć świadomość i umiejętności młodzieży ze szkół średnich o profilu motoryzacyjnym. Uczestnicy projektu mieli możliwość przećwiczyć scenariusze udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, w przystępny i atrakcyjny sposób. Projekt VR ResQ pokazał, że nowoczesne technologie mogą być wykorzystane do celów społecznych i edukacyjnych.

Stawiamy na Młodzież w Straży

Wolontariusze z tego projektu wspierali rozwój Dziecięcej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzeszewie. Celem projektu było poszerzenie kompetencji młodych strażaków, pielęgnowanie pasji strażackiej, upowszechnienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i odpowiedzialności społecznej, zwiększenie świadomości zakresu bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, szerzenie idei szacunku dla służb mundurowych. Wolontariusze zorganizowali szereg działań, takich jak: warsztaty, szkolenia, wycieczki, konkursy, pokazy, integracje. Projekt Stawiamy na Młodzież w Straży pokazał, że warto inwestować w młode pokolenie i kształtować w nich postawy obywatelskie i patriotyczne.

BezMiar Zdrowia z Nordic Walking

Wolontariusze z tego projektu promowali zdrowy styl życia poprzez aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, dbanie o środowisko naturalne i bezpieczne poruszanie się na drodze. Wspólnie z Fundacją BezMiar, przygotowali dwa wydarzenia z cyklu Rajdów Nordic Walking, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni. Uczestnicy rajdów mieli okazję poznać piękne miejsca województwa lubelskiego, a także otrzymać porady i materiały edukacyjne na temat zdrowia i ekologii. Projekt BezMiar Zdrowia z Nordic Walking pokazał, że sport i rekreacja mogą być źródłem radości i zdrowia.

Uważaj na jeża! On przejść tędy zamierza

Wolontariusze z tego projektu podjęli się akcji ochrony jeży w Polsce, które są gatunkiem chronionym i zagrożonym. Jeże pełnią ważną rolę w ekosystemie, ponieważ zjadają szkodniki i pasożyty, a także stanowią pokarm dla innych zwierząt. Niestety, często giną pod kołami samochodów, dlatego wolontariusze postanowili poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego i uświadomić kierowców o obecności jeży na drogach. Wolontariusze promowali ochronę jeża poprzez materiały edukacyjne, złożyli wnioski o ustawienie znaków drogowych “Uważaj na jeża!”, zostali ambasadorami akcji i zachęcali do zwalniania prędkości i zachowania ostrożności na drodze. Projekt Uważaj na jeża! On przejść tędy zamierza pokazał, że każdy może pomóc jeżom i innym dzikim zwierzętom.

Bezpieczne Palmiry

Wolontariusze z tego projektu zadecydowali o poprawie bezpieczeństwa i estetyki swojej okolicy. Zabrali się za uprzątnięcie i wyczyszczenie chodnika przy ulicy Kusocińskiego w Palmirach, który był zaniedbany i niebezpieczny dla pieszych i rowerzystów. Wolontariusze pracowali po godzinach, wykorzystując własne narzędzia i sprzęt. Dzięki ich staraniom, chodnik odzyskał stan używalności i przejezdności, a także zyskał nowy wygląd. Projekt Bezpieczne Palmiry pokazał, że małe działania mogą mieć duże znaczenie dla poprawy jakości życia.

Koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Dla Dzieci

Wolontariusze z tego projektu zorganizowali koncert charytatywny na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, które opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami. Celem projektu było zintegrowanie wolontariuszy i pracowników Inter Cars z obszaru Trójmiasta, zbiórka funduszy na rzecz hospicjum i upowszechnienie muzyki klasycznej wśród mieszkańców Pomorza. Wolontariusze zaprosili do udziału w koncercie znanych i cenionych artystów, takich jak: skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, pianista Michał Dziewior, kwartet smyczkowy NeoQuartet, sopranistka Joanna Freszel i baryton Rafał Majzner. Koncert odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i zgromadził ponad 500 osób. Projekt Koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Dla Dzieci pokazał, że muzyka i sztuka mogą być narzędziami do niesienia pomocy i wsparcia.

Podsumowanie i nabór do III edycji

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich zaangażowanie i kreatywność, które przełożyły się na realizację fantastycznych projektów w drugiej edycji programu Inter Dobro. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich zaangażowanie i kreatywność.

Do zobaczenia w kolejnej, trzeciej edycji Inter Dobro, która rusza już na początku następnego roku!

Podobne artykuły

Spektakl edukacyjny „Czerwone, zielone i żółte” | Drogowskaz 2024

Poznaliśmy laureatów stypendium Liderzy Jutra (edycja 2024/2025)

Napędzamy marzenia po raz trzeci!

“Wybieraj warsztaty, które dbają o wszystko: Twój samochód i środowisko”. Rusza kampania edukacyjna wymyślona przez uczniów techników

Projekt “Drogowe miasteczko LEGO -edukacyjna przygoda w ruchu drogowym” | Drogowskaz 2024 

Jesteśmy partnerem drugiej edycji Formula Student Poland