Przejdź do treści
Aktualności

Podsumowanie II edycji programu wolontariatu pracowniczego Inter Dobro

Bezpieczeństwo ruchu drogowego
Inter Dobro
Ochrona zdrowia
Rozwój kompetencji przyszłości
Troska o środowisko naturalne
Wolontariat

Program Inter Dobro – założenia

Fundacja Inter Cars wspiera rozwój i pasje swoich pracowników oraz współpracowników, a także zachęca ich do angażowania się w działania na rzecz społeczeństwa i środowiska naturalnego. W ramach programu Inter Dobro, wolontariusze realizują swoje autorskie projekty, które otrzymują granty do 10 000 zł. W drugiej edycji programu, która zakończyła się w grudniu 2023 roku, zrealizowano dziewięć ciekawych i wartościowych inicjatyw. Przedstawiamy je krótko poniżej.

Inter Las 2.0

Wolontariusze z tego projektu postanowili przyczynić się do ochrony klimatu i bioróżnorodności poprzez tworzenie nowych lasów. We współpracy z Fundacją Aeris Futuro, wybrali odpowiedni teren w Wieliszewie, gdzie posadzili 300 sadzonek dębów. Dzięki temu, stworzyli siedlisko dla wielu gatunków zwierząt i roślin, a także zredukowali emisję dwutlenku węgla. Projekt Inter Las 2.0 pokazał, że wspólna praca i zaangażowanie mogą przynieść pozytywne zmiany dla naszej planety.

 

 

Upcykling banerów 2.0 – pomagamy zwierzętom z rozmachem

Wolontariusze z tego projektu wykorzystali niepotrzebne banery reklamowe, aby uszyć z nich posłania dla zwierząt ze schronisk. W ten sposób, nie tylko ograniczyli ilość odpadów, ale także poprawili warunki życia potrzebujących psów i kotów. Wolontariusze zachęcali do przekazywania banerów, pomagali w ich zbiórce i odświeżeniu, szyciu posłań i rozwożeniu ich do schronisk. Projekt Upcykling banerów 2.0 pokazał, że z odzysku można zrobić dobro.

Młodzi eko ogrodnicy

Wolontariuszki z tego projektu zorganizowały warsztaty z cyklu “Młodzi eko ogrodnicy” dla dzieci ze Stowarzyszenia “Rodzina w drodze”, Szkoły Podstawowej w Pomiechówku oraz Szkoły Podstawowej im. Pomnik Wdzięczności w Zakroczymiu. Dzieci miały okazję stworzyć własny ekologiczny ogródek, dowiedzieć się o zasadzonych roślinach, ich zastosowaniu i znaczeniu dla środowiska. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Jabłonna, dzieci poznały także zwierzęta żyjące w lasach i zasady bezpiecznego zachowania na łonie natury. Projekt Młodzi eko ogrodnicy pokazał, że edukacja ekologiczna może być ciekawa i przyjemna.

VR ResQ

Wolontariusze z tego projektu postawili na innowacyjną formę edukacji z zakresu pierwszej pomocy. Wykorzystali technologię wirtualnej rzeczywistości (VR), aby zwiększyć świadomość i umiejętności młodzieży ze szkół średnich o profilu motoryzacyjnym. Uczestnicy projektu mieli możliwość przećwiczyć scenariusze udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, w przystępny i atrakcyjny sposób. Projekt VR ResQ pokazał, że nowoczesne technologie mogą być wykorzystane do celów społecznych i edukacyjnych.

Stawiamy na Młodzież w Straży

Wolontariusze z tego projektu wspierali rozwój Dziecięcej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzeszewie. Celem projektu było poszerzenie kompetencji młodych strażaków, pielęgnowanie pasji strażackiej, upowszechnienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i odpowiedzialności społecznej, zwiększenie świadomości zakresu bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, szerzenie idei szacunku dla służb mundurowych. Wolontariusze zorganizowali szereg działań, takich jak: warsztaty, szkolenia, wycieczki, konkursy, pokazy, integracje. Projekt Stawiamy na Młodzież w Straży pokazał, że warto inwestować w młode pokolenie i kształtować w nich postawy obywatelskie i patriotyczne.

BezMiar Zdrowia z Nordic Walking

Wolontariusze z tego projektu promowali zdrowy styl życia poprzez aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, dbanie o środowisko naturalne i bezpieczne poruszanie się na drodze. Wspólnie z Fundacją BezMiar, przygotowali dwa wydarzenia z cyklu Rajdów Nordic Walking, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni. Uczestnicy rajdów mieli okazję poznać piękne miejsca województwa lubelskiego, a także otrzymać porady i materiały edukacyjne na temat zdrowia i ekologii. Projekt BezMiar Zdrowia z Nordic Walking pokazał, że sport i rekreacja mogą być źródłem radości i zdrowia.

Uważaj na jeża! On przejść tędy zamierza

Wolontariusze z tego projektu podjęli się akcji ochrony jeży w Polsce, które są gatunkiem chronionym i zagrożonym. Jeże pełnią ważną rolę w ekosystemie, ponieważ zjadają szkodniki i pasożyty, a także stanowią pokarm dla innych zwierząt. Niestety, często giną pod kołami samochodów, dlatego wolontariusze postanowili poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego i uświadomić kierowców o obecności jeży na drogach. Wolontariusze promowali ochronę jeża poprzez materiały edukacyjne, złożyli wnioski o ustawienie znaków drogowych “Uważaj na jeża!”, zostali ambasadorami akcji i zachęcali do zwalniania prędkości i zachowania ostrożności na drodze. Projekt Uważaj na jeża! On przejść tędy zamierza pokazał, że każdy może pomóc jeżom i innym dzikim zwierzętom.

Bezpieczne Palmiry

Wolontariusze z tego projektu zadecydowali o poprawie bezpieczeństwa i estetyki swojej okolicy. Zabrali się za uprzątnięcie i wyczyszczenie chodnika przy ulicy Kusocińskiego w Palmirach, który był zaniedbany i niebezpieczny dla pieszych i rowerzystów. Wolontariusze pracowali po godzinach, wykorzystując własne narzędzia i sprzęt. Dzięki ich staraniom, chodnik odzyskał stan używalności i przejezdności, a także zyskał nowy wygląd. Projekt Bezpieczne Palmiry pokazał, że małe działania mogą mieć duże znaczenie dla poprawy jakości życia.

Koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Dla Dzieci

Wolontariusze z tego projektu zorganizowali koncert charytatywny na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, które opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami. Celem projektu było zintegrowanie wolontariuszy i pracowników Inter Cars z obszaru Trójmiasta, zbiórka funduszy na rzecz hospicjum i upowszechnienie muzyki klasycznej wśród mieszkańców Pomorza. Wolontariusze zaprosili do udziału w koncercie znanych i cenionych artystów, takich jak: skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, pianista Michał Dziewior, kwartet smyczkowy NeoQuartet, sopranistka Joanna Freszel i baryton Rafał Majzner. Koncert odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i zgromadził ponad 500 osób. Projekt Koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Dla Dzieci pokazał, że muzyka i sztuka mogą być narzędziami do niesienia pomocy i wsparcia.

Podsumowanie i nabór do III edycji

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich zaangażowanie i kreatywność, które przełożyły się na realizację fantastycznych projektów w drugiej edycji programu Inter Dobro. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich zaangażowanie i kreatywność.

Do zobaczenia w kolejnej, trzeciej edycji Inter Dobro, która rusza już na początku następnego roku!

Podobne artykuły

Konferencja Prasowa Wielkiej Wyprawy Maluchów

Ogłoszenie wyników obrad Komisji Grantowej II edycji Programu Drogowskaz Fundacji Inter Cars!

Po raz trzeci Fundacja Inter Cars ogłasza nabór zgłoszeń do Programu Akcelerator

Inter Dobro: wyniki naboru do III edycji programu

Zjazd mid-term w programie Akcelerator: 4 dni pełne wrażeń i rozwoju! 

Podpisaliśmy Deklarację organizacji społecznych na rzecz klimatu