W programie Akcelerator Pro doceniamy pomysłowych nauczycieli i nauczycielki szkół branżowych i techników oraz wzmacniamy ich rozwój zawodowy. W pilotażowej edycji programu zostanie przekazanych 20 grantów w wysokości 5000 zł na realizację autorskich projektów edukacyjnych.
Aby zgłosić swój pomysł na autorski projekt edukacyjny, należy wypełnić powyższy formularz internetowy. Formularz zgłoszeniowy należy uzupełnić podczas jednej sesji (nie ma możliwości kontynuowania czy edytowania odpowiedzi). Zgłoszenia, które spełnią wymogi formalne, zostaną ocenione przez Komisję Ekspertów, a jej decyzja zostanie ogłoszona do 11 grudnia 2023 r.
Kryteria oceny
MERYTORYCZNA WARTOŚĆ PROJEKTU I POMYSŁOWOŚĆ
- Czy tematyka projektu jest innowacyjna dla uczniów i uczennic? Poprzez innowacyjność rozumiemy nowatorskie podejście do działań w szkole lub społeczności lokalnej.
- W jaki sposób projekt pomaga uczniom i uczennicom zdobyć nowe umiejętności? Jakie kompetencje kształtuje? Zależy nam, żeby projekt przyczynił się do wsparcia uczniów i uczennic w rozwijaniu kluczowych kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja.
- W jaki sposób tematyka projektu wpisuje się w wartości Fundacji Inter Cars?
Fundacja Inter Cars wspiera wyjątkowych nauczycieli i nauczycielki zainteresowanych, motoryzacją, logistyką, mechatroniką, elektroniką i informatyką na drodze ich dalszego rozwoju. W jaki sposób projekt wpisuje się w obszary działania Fundacji takie jak: rozwój kompetencji przyszłości, troska o środowisko naturalne, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo ruchu drogowego?
Więcej informacji o misji Fundacji znajdziecie tutaj.
ZAANGAŻOWANIE UCZNIÓW I SAMODZIELNOŚĆ
- Ważne jest, aby projekt zakładał oddanie inicjatywy uczniom i uczennicom na każdym etapie jego realizacji. Zależy nam, żeby Wasze działania kształtowały poczucie sprawczości i własnej wartości wśród młodych ludzi.
- Chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób chcesz zaangażować uczniów i uczennice do tworzenia projektu oraz jak chcesz włączać młodzież do brania odpowiedzialności za projekt, decydowania o kształcie projektu oraz jego zawartości merytorycznej.
PRACA ZESPOŁOWA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
- Czy projekt kładzie nacisk na włączenie całej klasy/grupy projektowej w działania?
- Czy projekt zakłada współpracę przy tworzeniu pomysłów, rozwiązań? Za jakie elementy będą odpowiedzialni uczniowie i uczennice, a za jakie będzie odpowiedzialny nauczyciel lub nauczycielka?
- Jak podzielone są zadania w zespole? Każdy projekt musi mieć jasno rozdzielone zadania. Pozwoli to na skuteczniejsze zarządzanie procesem projektowym. W jaki sposób będą podzielone zadania oraz, kto będzie odpowiedzialny za poszczególne elementy projektu?
ADEKWATNOŚĆ DO POTRZEB I ODPOWIEDZIALNOŚĆ SPOŁECZNA
- Projekt powinien odpowiadać na ważne wyzwania społeczne i na potrzeby uczniów i uczennic, szkolnej i lokalnej społeczności. Zależy nam, żeby projekt angażował i wspierał środowisko szkolne ub lokalne.
- Czy projekt odpowiada na potrzebę i/lub problem, który zdefiniował zespół projektowy? Mogą to być projekty o zasięgu lokalnym, ale również takie, które wychodzą dalej poza miejscowość, w której działa zespół projektowy. Ważne jest, aby pomysł na projekt był dostosowany do możliwości i zasobów grupy projektowej.
ZNAJOMOŚĆ METODY
- W jaki sposób zgłoszone działanie spełnia założenia projektu edukacyjnego? Czy pomysł ma cechy projektu edukacyjnego? Czym różni się pomysł od zajęć szkolnych?
Jest dla nas ważne, żeby Wasze działania wychodziły poza tradycyjne metody pracy szkolnej i, abyście wykorzystali metodę projektu edukacyjnego.