Przejdź do treści
Aktualności

Akcelerator: czas start!

Akcelerator
Rozwój kompetencji przyszłości

Laureaci Programu Akcelerator spotkali się w Warszawie na jego oficjalnej inauguracji. Na stypendystów Fundacji Inter Cars, oprócz spotkań z przedstawicielami firmy i jej ambasadorem, Bartoszem Ostałowskim, czekały inne atrakcje, m.in. warsztaty integracyjne, wizyta w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju w Zakroczymiu, Centrum Tuningu Hyperformance, a także w Laboratorium Intermeko Europe.

Magdalena Marcysiak, laureatka Programu, mówi: – Akcelerator jest super! Daje większe możliwości, dzięki czemu mogę się rozwijać, co mnie bardzo cieszy! – uśmiecha się. – Akcelerator to program, który wyróżnia się na tle innych podobnych inicjatyw, ponieważ trafia nie tylko do osób, które interesują się danym zagadnieniem na poziome teoretycznym, ale również do tych, które lubią tworzyć, kreować – dodaje Piotr Montusiewicz, jeden ze stypendystów. – Pierwszy raz mam do czynienia z tego typu inicjatywą. Myślę, że dołączając do niej uczniowie mogą bardzo wiele zyskać, ponieważ mają wsparcie profesjonalistów. Takich programów powinno być o wiele więcej – to z kolei zdanie Krzysztofa Schoepe, jednego z nauczycieli-opiekunów. Na dwadzieścioro laureatów Programu Akcelerator czekają olbrzymie możliwości dotyczące rozwoju i samodoskonalenia, m.in. warsztaty i szkolenia z zakresu kompetencji społecznych, cyfrowych i językowych. Przy tak bogatej ofercie wsparcie finansowe to tylko dodatek!

Napędź swoje marzenia!

– Dzisiejszy świat stawia przed młodymi ludźmi wiele wyzwań. Warto, by mieli okazję na spotkanie na swojej drodze osób, które pokażą im możliwości, zainspirują i dadzą bodziec do działania, by nie bali się realizować swoich pomysłów, mając jednocześnie szansę na rozwijanie swoich pasji – mówi Jacek Piotrowiak, Prezes Zarządu Fundacji Inter Cars. Trudno o lepszy przykład na pokonywanie ogromnych barier niż Bartosz Ostałowski, kierowca, który we wrześniu ustanowił Rekord Guinnessa w drifcie samochodem prowadzonym stopą! Ambasador Inter Cars był jednym ze specjalnych gości gali oficjalnie inaugurującej Program Akcelerator. – Cele, które wybrała sobie Fundacja Inter Cars, takie jak rozwój kompetencji przyszłości, są niezwykle istotne z perspektywy współczesnego świata. To jest coś, co nas czeka i będzie intensywnie rozwijało się w najbliższych latach. Kreowanie przestrzeni dla młodych ludzi, prowadzenie ich w dobrym kierunku, wykorzystanie potencjału i wspieranie ich to idealne rozwiązanie na przyszłość, na budowanie lepszego otoczenia wokół nas– powiedział.

Wsparcie mentorów!

Fundacja Inter Cars będzie bardzo blisko swoich stypendystów przez cały czas trwania Programu Akcelerator, w czym pomóc mają ich mentorzy-wolontariusze, czyli menedżerowie i doświadczeni pracownicy Inter Cars. – Razem stworzymy świetne połączenie: my, mentorzy z wieloletnim doświadczeniem, z młodzieńczą werwą i determinacją stypendystów. Te osoby nie są przypadkowe, one wiedzą już, czego chcą, mimo, że są w bardzo młodym wieku. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych! Myślę, że dzięki temu ja sama mogę mieć lepsze rezultaty w mojej pracy  – mówi Marta Nawrocka, mentorka Programu AkceleratorMentorzy zostali starannie dobrani do uczniów – ich zainteresowań, osiągnięć i planów na przyszłość, a także gruntownie przygotowani do swojej roli dzięki pakietowi szkoleń i wsparciu ekspertów.

Trzy dni na początek
Oficjalna inauguracja Programu Akcelerator trwała trzy dni. Harmonogram był bardzo bogaty i różnorodny: oprócz spotkania z przedstawicielami Fundacji Inter Cars, Zarządu firmy i mentorami, stypendyści uczestniczyli w warsztatach integracyjnych, a ich opiekunowie mieli okazję wysłuchać wykładów prof. Piotra Płoszajskiego i Agaty Łuczyńskiej. Cała grupa odwiedziła także Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju w ZakroczymiuLaboratorium Intermeko Europe i Centrum Tuningu Hyperformance. Ogromne zainteresowanie stypendystów wzbudziła wizyta na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, gdzie spotkali się ze studentami Koła Naukowego Proton Dynamic, konstruktorami bolidu biorącego udział w prestiżowej Formule Student.

To był dopiero początek przygody z Programem Akcelerator – teraz przed stypendystami kilka miesięcy owocnej pracy na szkoleniach i kursach, które, co warte podkreślenia, mogli dobierać również według własnych potrzeb. Pierwsza edycja zakończy się letnim obozem edukacyjno-sportowym. – Takie programy są ważne, a my jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy pomagać innym ludziom i całym społecznościom. Akcelerator jest właśnie jedną z form wsparcia dla tych, którzy pragną się rozwijać, a nie mają wystarczających funduszy czy możliwości – mówi Maciej Oleksowicz, Prezes Zarządu Inter Cars.

Niebawem druga edycja
Nabór wniosków do Programu Akcelerator rozpoczął się pod koniec sierpnia 2022 roku. Uczniowie, przy wsparciu swoich nauczycieli-opiekunów, musieli przedstawić swoje dotychczasowe osiągnięcia, a także opisać plany na przyszłość. Już pierwsza edycja cieszyła się dużą popularnością, ponieważ do Fundacji Inter Cars wpłynęło ponad 150 zgłoszeń! Przed komisją stypendialną stało nie lada wyzwanie wyłonienia trzydziestu uczniów, którzy znaleźli się w drugim etapie. O tym, którzy ostatecznie zostali laureatami, zadecydowała wykonana przez nich prezentacja. W ten sposób wyłoniono dwudziestu stypendystów pierwszej edycji Programu Akcelerator. – To jest bardzo zróżnicowana grupa: dziewczyny i chłopaki z całej Polski, uczniowie techników i liceów, zainteresowani naukami ścisłymi, ale też mechaniką; planujący związać przyszłość z naukami inżynierskimi, programowaniem, informatyką i mechaniką samochodową. To fantastyczna grupa bardzo ciekawych, ambitnych, młodych ludzi – mówi Katarzyna Orlikowska, Koordynatorka Programu Akcelerator w Fundacji Inter Cars.


Druga edycja Programu Akcelerator już wkrótce!
Nabór wniosków rozpocznie się pod koniec roku szkolnego, a grupa laureatów zostanie wyłoniona jesienią.


Laureaci pierwszej edycji Programu Akcelerator

Igor Bondaryk, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego w Słupsku

Daniel Czech, Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku

Jakub Dźwierzyński, Zespół Szkół Samochodowych im. Obrońców Westerplatte w Rzeszowie

Katarzyna Furmanek, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie

Hubert Gonera, Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu

Natalia Graczyk, Technikum Logistyczne w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu

Oliwer Jeger, Publiczne Technikum nr 4 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu

Piotr Małek, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie

Magdalena Marcysiak, Technikum nr 1 o profilu logistycznym w Zespole Szkół im. W.S. Reymonta Konstancinie-Jeziornie

Piotr Montusiewicz, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie

Weronika Nadolna, Technikum o profilu spedycyjnym w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie

KacperNiedziela, Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu

Mateusz Nowicki, Technikum o profilu logistycznym w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu

Dominik Ratka Technikum Samochodowe w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie

Michał Reuss, Technikum o profilu elektronicznym w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Mikołaj Rzepka, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

Mateusz Skupień, Technikum Informatyczne im. Stefana Banacha w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu

Łukasz Stępniewski, Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu

Mikołaj Wrona, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

Wojciech Wróbel, Technikum o profilu logistycznym w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Bytomiu

Podobne artykuły

Po raz trzeci Fundacja Inter Cars ogłasza nabór zgłoszeń do Programu Akcelerator

Inter Dobro: wyniki naboru do III edycji programu

Zjazd mid-term w programie Akcelerator: 4 dni pełne wrażeń i rozwoju! 

Inter Dobro: rusza III edycja programu wolontariatu pracowniczego

Wspieramy młode talenty w Programie Stypendiów Pomostowych

Podsumowanie II edycji programu wolontariatu pracowniczego Inter Dobro