Projekt „uWAŻNI na drodze” – Drogowskaz 2023

Drogowskaz

Uczniowie z Piecków uczą się bezpieczeństwa na drodze

W ramach projektu „uWAŻNI na drodze”, w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach odbyły się warsztaty związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy, przepisami, znakami i sytuacjami niebezpiecznymi na drodze. Warsztaty trwały przez cały dzień i były podzielone na cztery bloki tematyczne. Uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy według kategorii wiekowej i przemieszczali się między stanowiskami w ściśle określonym porządku. Na każdym stanowisku czekały na nich ciekawe i praktyczne zadania.

Założenia projektu

Projekt “uWAŻNI na drodze” był skierowany do uczniów klas 1-8 Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach. Projekt był odpowiedzią na potrzeby edukacyjne młodzieży, która często korzysta z rowerów jako środka transportu, oraz młodszych mieszkańców gminy Mrągowo, którzy mogą wykorzystać zdobytą wiedzę w sytuacjach niebezpiecznych. Projekt miał również pozytywny wpływ na rodzinę i społeczność lokalną, ponieważ uczniowie stali się ambasadorami bezpiecznej drogi i dzielili się swoją wiedzą i dobrymi praktykami z innymi.

Moc atrakcji i praktyczna dawka wiedzy

Na stanowisku PIERWSZA POMOC uczniowie uczyli się, jak postępować w przypadku wypadku, na fantomie medycznym ćwiczyli podstawowe czynności ratownicze, a strażacy pokazywali im, jak używać sprzętu ratowniczego. Na stanowisku POLICJA uczniowie dowiedzieli się, jakie są obowiązki i uprawnienia policjantów, jak zachować się w kontakcie z nimi, a także jak rozpoznawać i zgłaszać podejrzane zachowania. Na stanowisku ZRĘCZNOŚCIOWY TOR ROWEROWY uczniowie doskonalili swoje umiejętności jazdy na rowerze, sprawdzali, czy ich jednoślady są odpowiednio wyposażone i oświetlone, a także poznawali zasady poruszania się po drodze. Na stanowisku UWAGA! NIEBEZPIECZNE SYTUACJE NA DRODZE uczniowie mieli do czynienia z trzema sektorami: w samochodzie, na przejściu dla pieszych i na znakach drogowych. W każdym z nich uczniowie uczyli się, jak unikać i radzić sobie z zagrożeniami, jakie mogą napotkać na drodze.