Projekt “Uważni, bezpieczni, pomocni” – Drogowskaz 2023

Drogowskaz

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego podczas Zlotu Betlejemskiego Światła Pokoju

W ramach Zlotu Betlejemskiego Światła Pokoju, odbył się piknik edukacyjny poświęcony bezpieczeństwu na drodze. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę na różnych symulatorach, warsztatach i pokazach. Celem projektu było podniesienie świadomości i zainteresowania tematyką ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży. Piknik odbył się na Dolnej Równi Krupowej, gdzie zostało ustawione miasteczko zlotowe.

Moc atrakcji dla harcerek i harcerzy

Odwiedzający miasteczko mogli skorzystać z wielu atrakcji, które były nie tylko elementem rozrywki, ale przede wszystkim ogromnej dawki wiedzy, którą można było przetestować w praktyce. W miasteczku znalazły się: symulator zderzenia czołowego, który pokazywał, jak ważne jest zapięcie pasów bezpieczeństwa, symulator wypadku w formie okularów wirtualnej rzeczywistości, który pozwalał na przeżycie sytuacji kryzysowej z perspektywy kierowcy lub pasażera, symulator wyścigów, który umożliwiał rywalizację na torze i sprawdzanie swoich umiejętności za kierownicą.

Uczestnicy mogli także sprawdzić swój refleks na specjalnym urządzeniu, które mierzyło czas reakcji na sygnały świetlne i dźwiękowe. Co godzinę odbywały się pokazy wybuchu poduszki powietrznej, które ilustrowały, jak działa ten system ochrony pasażerów, a także pokazy ratownictwa prezentujące jak zabezpieczyć miejsce wypadku, wezwać pomoc i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Uczestnicy mogli również przejść po torze przeszkód z założonymi alkogoglami, które symulowały stan nietrzeźwości. Nauczyli się podstaw bandażowania, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i prawidłowego uzupełniania apteczki.

Konkursy z bezpiecznymi nagrodami

Wzięli udział w quizach i konkursach dotyczących zasad i przepisów ruchu drogowego. Dla najmłodszych były przygotowane kolorowanki, zagadki, labirynty i krzyżówki. Za poprawne odpowiedzi i aktywny udział uczestnicy otrzymywali drobne nagrody, takie jak kamizelki odblaskowe, breloki ratownicze, apteczki osobiste. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzymał także odblaskową przypinkę, aby być lepiej widocznym po zmroku.

Zobacz relację wideo z wydarzenia!