Operacja Czysta Rzeka

Operacja Czysta Rzeka to pierwsza i największa w Polsce społeczna akcja sprzątania rzek, która jest prowadzona na wodzie w liniach brzegowych oraz w bezpośrednio przylegającym terenie. Celem akcji jest zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, ale także turystów i osoby spędzające czas nad rzeką, do tego, aby posprzątać rzeki i tereny wokół nich.

W 2022 roku włączyliśmy się w akcję Operacja Czysta Rzeka po raz pierwszy. Do zaangażowania się w to przedsięwzięcie zmotywowała nas troska o środowisko naturalne. Operacja Czysta Rzeka wpisuje się w ważne dla nas kwestie, dzięki którym możemy sprostać wyzwaniom związanym z klimatem. To, dlatego w zeszłym roku zdecydowaliśmy się zostać sponsorem Banku Kontenerów i wziąć sprawy w swoje ręce. Wspólnie z Wolontariuszami – pracownikami Inter Cars – posprzątaliśmy rzeki w 8 różnych lokalizacjach, zbierając przy tym ponad 8 ton odpadów.

Elżbieta Kawka
Koordynatorka Programu

W tym roku ponownie dołączamy do Operacji Czysta Rzeka. Postanowiliśmy zwiększyć swoje zaangażowanie i włączyć się w inicjatywę jako Partner Główny całej akcji. Troska o środowisko naturalne jest dla nas bardzo ważna, dlatego po raz kolejny chcemy posprzątać rzeki, ich brzegi i okolice. Zaprosiliśmy do dołączenia do akcji pracowników i współpracowników firmy Inter Cars, nie tylko z centrali, ale również filii w całej Polsce, którzy założą sztaby lokalne w swoich miejscowościach. Nie poprzestajemy na tym. W każdym z obszarów naszej działalności włączamy w działania dzieci i młodzież, dlatego uruchamiamy projekt edukacyjny “Rok nad Rzeką” skierowany do uczniów ze szkół podstawowych. – mówi Katarzyna Oleksowicz, członkini Zarządu Fundacji Inter Cars.

Do wzięcia udziału w pierwszej, pilotażowej edycji projektu “Rok nad Rzeką” zaprosiliśmy trzy szkoły podstawowe: w Sokołowie Podlaskim, Wyszkowie i Nowym Dworze Mazowieckim. Pragniemy, by za kilka lat był to program ogólnopolski. Mamy dwa cele: włączyć dzieci do działań na rzecz ochrony środowiska i budować społeczeństwo obywatelskie. Uczniowie będą mieli okazję połączyć wiedzę teoretyczną na temat ekosystemów i bioróżnorodności z jej zastosowaniem w realnym życiu. Chcemy, by dzieci biorące udział w projekcie stały się jego ambasadorami i zachęcały swoich rówieśników do wspólnego działania na rzecz środowiska. To właśnie oni są przyszłością i to oni mogą stać się źródłem zmiany, która jest nam tak bardzo potrzebna.

Zaciekawiliśmy Cię? Obejrzyj nasz film z relacją z jednej z akcji!