Inter Dobro – podsumowanie I edycji programu
Wolontariat w Fundacji Inter Cars
Wolontariat to nie tylko sposób na pomaganie innym, ale także na rozwijanie własnych umiejętności, poznawanie nowych ludzi i odkrywanie pasji. W Fundacji Inter Cars wiemy o tym doskonale, dlatego stworzyliśmy program Inter Dobro, który wspiera naszych pracowników w realizacji ich pomysłów na działania społecznie odpowiedzialne. W pilotażowej edycji programu, która odbyła się w 2022 roku, nasi Wolontariusze przeprowadzili aż 5 projektów, które miały pozytywny wpływ na ich lokalne społeczności. Zapraszamy do zapoznania się z efektami ich działań!
Upcykling banerów na posłania dla zwierząt
Recepcjoniści uszyli posłania z banerów reklamowych dla psów i kotów ze Schroniska w Korabiewicach! Wolontariusze zadbali o zwierzęta oraz środowisko naturalne – pozyskując zużyte banery reklamowe firmy Inter Cars SA i nadając im nowe życie przez ich upcycling. Za środki z grantu zakupili specjalne wypełnienia do legowisk, a następnie przetransportowali je wraz z banerami do pracowni krawieckiej. Tam odbyli szkolenie, w trakcie którego najpierw poznali tajniki szycia na maszynie, następnie samodzielnie uszyli posłania, które osobiście dostarczyli do schroniska. Wolontariusze mieli też okazję poznać mieszkańców schroniska i wyprowadzili czworonogi na spacer.
Las na zawsze
Pod koniec marca, pod okiem ekspertów z Fundacji Las Na Zawsze nasi Wolontariusze dowiedzieli się jak sadzić i chronić młody las. Następnie zgromadzoną wiedzę przekuli w działanie by wspólnie posadzić sadzonki drzew. Na koniec zadbano o ich ochronę, grodząc teren. Takie zabezpieczenie uchroni je przed zwierzętami, które uwielbiają młode pędy. Tworząc młode bioróżnorodne lasy liściaste, oddajemy ziemię naturze i pomagamy w regeneracji środowiska.
Aquaterapia dla dzieci z niepełnosprawnościami
W ramach projektu Wolontariusze wspierali doświadczonych instruktorów pływania i nurkowania ze Stowarzyszenia To Ma Sens. Terapię prowadzono w basenie, a podopieczni poza nauką pływania mieli okazję do zintegrowania się. Tego typu zajęcia redukują skutki izolacji społecznej, zawierają w sobie elementy zabawy, współpracy oraz współzawodnictwa. Zajęcia także integrują i dają wsparcie rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Woda daje wolność. Dla osób z ograniczoną mobilnością, swoboda i niezależność jaką uzyskują w wodzie nie da się z niczym porównać. Wolontariusze Fundacji Inter Cars opiekowali się uczestnikami zajęć od samego początku – zaczynając od wejścia do szatni, pomagając im w wejściu i wyjściu z basenu, wspierając w zabawie – zarówno z linii brzegowej, jak i w wodzie.
Wyłącz światło, włącz myślenie
Inicjatywa “Wyłącz światło, włącz myślenie” to projekt realizowany z myślą o oszczędzaniu energii elektrycznej w przestrzeniach biurowych. Wolontariusze w tym projekcie przygotowali materiały edukacyjne dot. oszczędzania energii. Rozmieścili także specjalne zawieszki przypominające o wyłączaniu światła w poszczególnych pomieszczeniach biurowych. Akcja szybko zyskała popularność – koledzy i koleżanki z Inter Cars w całej Polsce dzwonili do Lidera projektu z prośbą o przesyłanie zawieszek do rozmieszczenia również w ich miejscach pracy!
Budowa domków, hoteli dla dziko żyjących zapylaczy – Zrób to sam
W ramach projektu wolontariusze zbudowali drewniane schronienia dla dziko żyjących zapylaczy. Stowarzyszenie Nasze Pszczoły dało im wsparcie merytoryczne oraz poprzez webinar wolontariusze poszerzyli swoją wiedzę z zakresu ochrony dzikiej przyrody. Przygotowali również niezbędne pomoce naukowe do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci z klasy integracyjnej w Szkole Podstawowej w Nowym Dworze Mazowieckim. Dzięki wspólnym działaniom, uczestnicy nauczyli się budowania poczucia odpowiedzialności ekologicznej. Efekty ich działania będzie można podziwiać na co dzień, obserwując dziko żyjące zapylacze na terenie gminy Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki.