“Wybieraj warsztaty, które dbają o wszystko: Twój samochód i środowisko”. Rusza kampania edukacyjna wymyślona przez uczniów techników

Akcelerator

Podczas korzystania z usługi zwykle nie zadajemy sobie pytania, co dzieje się z powstałymi w jej wyniku odpadami. Na ten problem zwraca uwagę nowy spot Partslife – Polskiej Organizacji Odzysku Opakowań, który został w całości wymyślony przez uczestników programu edukacyjno-stypendialnego Akcelerator Fundacji Inter Cars.

W przypadający 15 września “Dzień Opakowań”, czyli dzień budowania świadomości o rosnącej roli odpadów w codziennym życiu konsumentów, premierę miał spot edukacyjny “Wybieraj warsztaty, które dbają o wszystko: Twój samochód i środowisko”. Pomysł na spot, wraz ze scenariuszem, a nawet szczegółowym storyboardem, został wypracowany w całości przez młodzież – uczestników programu edukacyjno-stypendialnego Akcelerator Fundacji Inter Cars. Wraz z towarzyszącą mu kampanią edukacyjną jest skierowany przede wszystkim do konsumentów-kierowców samochodów.

– Naszym celem było przede wszystkim pokazanie problemu odpadów, które powstają przy naprawie i amortyzacji pojazdów. Po drugie chcemy zwrócić uwagę, że często – mimo rosnącej świadomości ekologicznej – nie zawsze zwracamy uwagę, czy przedsiębiorcy, z których usług korzystamy przestrzegają przepisów, stosują się do zasad cyrkularnych i mają odpowiednie certyfikaty – mówi Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań, który pełnił rolę opiekuna merytorycznego kampanii.

Spot można zobaczyć w serwisie YouTube.

Informuje on również, że każdy z nas, kierowców, może na rządowej stronie rejestr-bdo.mos.gov.pl sprawdzić, czy warsztat, w którym serwisuje swój samochód odpowiednio gospodaruje odpadami.

Od młodych do… wszystkich!

Pomysł na spot, wraz ze scenariuszem, a nawet dokładnym storyboardem, został wypracowany w całości przez młodych ludzi w wieku 17-20 lat – uczestników programu edukacyjno-stypendialnego Akcelerator prowadzonego przez Fundację Inter Cars. Przez 10 miesięcy, 21 uczniów ze szkół technicznych związanych z motoryzacją, logistyką i transportem z całej Polski, brało udział w intensywnych szkoleniach i programie mentoringowym, by wspólnie odpowiedzieć na zlecone przez firmę Partslife wyzwanie: “Przygotuj projekt kampanii społecznej o gospodarce odpadami”.

– Samo wypracowanie konceptu kreatywnego było dla nas ogromnym wyzwaniem, ale dzięki temu, że byliśmy dla siebie dużym wsparciem i uczyliśmy się na własnych błędach, przebrnęliśmy i wspólnie wypracowaliśmy fantastyczny efekt, z którego jesteśmy dumni – opowiada Karolina Łakomy, stypendystka programu Akcelerator Fundacji Inter Cars. Szymon Wydra, stypendysta, zauważa, że „świadomość mechaników dotycząca segregowania odpadów jest na wciąż bardzo niskim poziomie i dlatego uczniowie próbują to zmienić”.

– Byliśmy bardzo ciekawi jak nasi stypendyści – głównie “umysły ścisłe” – poradzą sobie z tak postawionym zadaniem. Na każdym etapie dawaliśmy im wszelkie narzędzia np. warsztaty z metody Design Thinking i wsparcie trenerów, ale jednocześnie całkowicie wolną rękę w kreacji. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wszechstronności stypendystów, zrozumienia mechanizmów tworzenia angażujących treści i konieczności prawidłowego zarządzania odpadami – mówi Katarzyna Oleksowicz, członkini zarządu Fundacji Inter Cars.

To już druga edycja programu Akcelerator Fundacji Inter Cars, który został stworzony z myślą o wspieraniu edukacji i rozwoju uczniów techników i szkół branżowych. Ważnym elementem procesu jest rozwijanie wśród tej grupy kompetencji przyszłości, które są kluczowe, a często trudne do zdobycia w szkołach o profilu technicznym.

Profesjonalna produkcja

Trzy grupy stypendystów programu rozwijały swoje pomysły na kampanię społeczną w trakcie szeregu zajęć prowadzonych metodą Design Thinking i warsztatów kreatywnych. Wybrany scenariusz i storyboard został następnie zrealizowany w formie spotu przez grupę kreatywną NOWY®ŁAD i dom produkcyjny BOSKO, który był producentem wykonawczym projektu, na profesjonalnym, filmowym planie zdjęciowym. Reżyserem spotu był Aleksander Kropidłowski, ceniony w branży twórca spotów komercyjnych i społecznych. Fundacja Inter Cars i firma Partslife zapowiedziały już, że w przyszłości będą realizować również pomysły pozostałych grup warsztatowych.

– Środowisko to nasze wspólne dobro, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość. Dlatego chcieliśmy, aby głos młodych osób był tutaj w pełni usłyszany i dostrzeżony. Jesteśmy przekonani, że przekaz spotu oraz towarzyszącej mu kampanii edukacyjnej jest uniwersalny i trafi do szerokiego grona odbiorców – dodaje Wojciech Kopacz, Członek Zarządu firmy Partslife.

Więcej o prawidlowej gospodarce odpadami dowiesz się na Partslife.pl.