Akcelerator Pro. PODSUMOWANIE

Akcelerator

Zakończyliśmy pilotażową edycję programu Akcelerator Pro, skierowanego do nauczycieli, którzy chcą realizować swoją pracę ponad podstawę programową. Uczestnicy zostali przeprowadzeni przez proces tworzenia autorskiego projektu edukacyjnego, od pomysłu aż do realizacji. Wraz z Fundacją Szkoła z Klasą, współtwórcą programu, przeprowadziliśmy szereg spotkań i szkoleń, które wyposażyły nauczycieli zarówno w wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Na realizację projektów każdy zespół uzyskał grant w wysokości 5 000 zł. W efekcie powstało aż 15 projektów edukacyjnych, stworzonych przez zespoły ze szkół z całej Polski.

03. czerwca w trakcie Festiwalu Projektów, drużyny miały możliwość zaprezentowania się przed gronem ekspertów i gości specjalnych, w składzie: Małgorzata Trzaskowska, prof. Marcin Napiórkowski, Krzysztof Zawistowski, Jakub Lasocki, Marta Wąsowska, Agnieszka Soszyńska, Barbara Halska, Justyna Józefowicz, Agnieszka Bilska, Agata Łuczyńska, Katarzyna Oleksowicz, prof. Piotr Płoszajski, Bartosz Sokoliński, Dorota Olszewska. Tematy projektów były bardzo rozległe, mogliśmy zobaczyć własnoręcznie stworzone pojazdy, prototyp samochodu napędzanego wodorem, ale również porozmawiać o wnioskach debaty o elektromobilności czy posłuchać o aplikacji śledzącej cyfrowy ślad węglowy.

Jednym z celów programu było wyposażenie nauczycieli w wiedzę, jak wspierać uczniów w rozwijaniu kompetencji przyszłości. Swoimi doświadczeniami podzielił się Marek Kępa, nauczyciel w Szkole Branżowej nr 1 w Niepołomicach: „uczniowie nie byli zmotywowani od samego początku, natomiast później gdy efekty już były widoczne sami się motywowali, sami się popędzali do pracy i angażowali bardziej, żeby ten projekt szedł do przodu, a nie stał w miejscu”, po czym dodaje „młodzież była niesamowicie zaangażowana, co dodaje skrzydeł nauczycielowi w jego pracy, widząc takie zaangażowanie. Było to na prawdę cenne doświadczenie”

„Ja ciągle powtarzam uczniom, że ważna jest taka sieć kontaktów, wymiana doświadczeń, podglądanie co robią inni i wyciąganie pewnych rzeczy dla siebie żeby móc dalej je powielać i wyszukiwać takich perełek dla siebie” Karolina Łydka Strzelce Opolskie

„Akcelerator Pro dał mi zupełnie nowe spojrzenie na wiele rzeczy i w sprawie edukacji i kontaktów międzyludzkich to jest zupełne zerwanie z rutyną nauczyciela. No i najważniejsze że ten efekt społeczny może być równie ważny jak efekt, że ktoś czegoś się nauczył. Uczymy rozmawiać, poznawać, rozwiązywać problemy a nie tylko tego, że uczeń ma zakuć i zdać”

„Sam w sobie program jest czymś, co wykracza w ogóle poza ramy normalnej pracy w szkole. Jest fascynujące patrzeć na młodzież, która rozwija się w oczach, zmienia się ich nastawienie, zmienia się sposób funkcjonowania w szkole. Satysfakcji było wiele w projekcie. Samo obserwowanie grupy która rozwiązywała swoje problemy, ich współpraca ale przede wszystkim ich zaangażowanie i entuzjazm.” Piotr Boś nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie.